Návrh na vydanie platobného rozkazu

V právnej praxi je návrh na vydanie platobného rozkazu efektívny právny nástroj, vďaka ktorému je možné rýchlejšie a efektívnejšie vymáhať peňažné pohľadávky súdnou cestou. Podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu je efektívne najmä v prípade, keď je dlh nespochybnený a existujú dôkazy o existencii pohľadávky.  Súdom vydaný platobný rozkaz sa považuje za rozhodnutie súdu, ktorým súd ukladá dlžníkovi povinnosť zaplatiť určitú finančnú sumu veriteľovi. V tomto článku si zjednodušene vysvetlíme podstatu, proces a náležitosti spojené s návrhom na vydanie platobného rozkazu.

Čo je platobný rozkaz?

Platobný rozkaz je rozhodnutie súdu, v ktorom súd zaviaže dlžníka (žalovaného), aby zaplatil určitú sumu peňazí veriteľovi (žalobcovi), alebo aby v určenej lehote 15 dní podal voči platobného rozkazu odpor, ak s ním nesúhlasí. Tento právny nástroj je súčasťou civilného práva a jeho hlavným cieľom je zrýchlenie vymáhania peňažných nárokov bez potreby vedenia zdĺhavého súdneho sporu, nakoľko platobný rozkaz súd vydáva len na základe skutočností tvrdených žalobcom, a to bez súdneho pojednávania. 

Kedy môžem podať návrh na vydanie platobného rozkazu?

Platobný rozkaz sa používa najmä v prípadoch, keď:

  1. Existuje preukázateľný nárok – tzn. pohľadávka musí byť doložená relevantnými dôkazmi (napr. faktúry, zmluvy, dohody alebo iné dôkazy).
  2. Pohľadávka je peňažná – musí ísť o finančné záväzky, nie o iné druhy plnenia.
  3. Dlžník má známe bydlisko alebo sídlo – Platobný rozkaz sa doručuje výlučne do vlastných rúk, a preto musí byť adresa dlžníka známa a aktuálna. Ak by sa platobný rozkaz nepodarilo dlžníkovi doručiť do vlastných rúk, ďalšie vymáhanie by bolo potrebné riešiť v štandardnom súdnom konaní. 

Právny základ

Právny rámec pre vydanie platobného rozkazu na Slovensku upravuje Civilný sporový poriadok (zákon č. 160/2015 Z. z.), v ktorom sú stanovené podmienky, náležitosti návrhu a procesné postupy.Podľa ustanovenia § 265 Civilného sporového poriadku zjednodušene platí, že ak sú splnené zákonné podmienky a pohľadávka je preukázaná, súd je povinný vydať platobný rozkaz bez toho, aby nariaďoval pojednávanie.

Návrh na vydanie platobného rozkazu je možné podať aj cez tzv. upomínacie konanie podľa zákona č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní a o doplnení niektorých zákonov. Toto upomínacie konanie má viaceré špecifiká, pričom asi najvýznamnejšie špecifikum upomínacieho konania je, že návrh na podáva výlučne elektronicky využitím špecifického formulára a príslušným súdom pre celú Slovenskú republiku je Okresný súd Banská Bystrica. Výhodou upomínacieho konania je najmä jeho rýchlosť a zľava zo súdneho poplatku. 

Ako podať návrh na vydanie platobného rozkazu?

1. Príprava návrhu

Ak sa podáva návrh podľa Civilného sporového poriadku, návrh na vydanie platobného rozkazu musí obsahovať všetky zákonom požadované náležitosti. Ide najmä o:

  • Označenie súdu, ktorému je návrh adresovaný.
  • Údaje žalobcu (veriteľa).
  • Údaje žalovaného (dlžníka).
  • Presné označenie pohľadávky – výška dlhu, dôvod vzniku pohľadávky a jej opis (napr. neuhradená faktúra), dátum splatnosti.
  • Označenie príslušenstva pohľadávky, ak sa uplatňuje (zmluvné úroky, úroky z omeškania, náhrady spojené s vymáhaním pohľadávky a pod.).
  • Dôkazy, ktorými sa nárok preukazuje – napr. zmluvy, objednávky, faktúry a pod..
  • Návrh, aby súd vydal platobný rozkaz, v ktorom uložil žalovanému povinnosť zaplatiť požadovanú sumu v určenej lehote.
  • Podpis navrhovateľa a dátum.

Ak sa podáva návrh podľa Zákona o upomínacom konaní, návrh sa podáva výlučne elektronicky, a to vyplnením na to určeného formulára cez portál e-žaloby.

2. Priloženie príloh

K návrhu je potrebné pripojiť relevantné dôkazy, ktoré potvrdzujú oprávnenosť nároku (napr. faktúry, zmluvy, relevantnú komunikáciu s dlžníkom a iné).

3. Podanie na súd

Spracovaný návrh s náležitosťami a s prílohami je následne potrebné podať na súd. Len opätovne pripomenieme, že v prípade podávania návrhu na vydanie platobného rozkazu využitím upomínacieho konania, návrh s prílohami je možné podať len elektrocniky cez na to určený formulár a cez portál e-žaloby.

4. Zaplatenie súdneho poplatku

S podaním návrhu je spojená povinnosť zaplatiť súdny poplatok, ktorého výška sa vypočítava podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov. 

Odporúčame podávať návrhy na vydanie platobného rozkazu elektronicky a využitím upomínacieho konania, nakoľko v takom prípade je výška súdneho poplatku 3 % z hodnoty premdetu sporu, najmenej však 25,- eur.

Na porovnanie, pri štandardnom konaní je základná sadzba 6 % z hodnoty predmetu sporu, najmenej 25,- eur, a zľavy zo súdneho poplatku pri elektronickom podaní sú limitované (sadzba poplatku je 50 % zo sadzby poplatku ustanovenej v sadzobníku, znížená najviac o 50 eur). 

Výhodnejšie je preto uplatnenie nároku v upomínacom konaní, pretože v prípade tohto konania je zníženie poplatku podstatne výraznejšie. 

Priebeh konania

  1. Posúdenie návrhu súdom
    Súd preskúma, či návrh na vydanie platobného rozkazu spĺňa všetky formálne a obsahové náležitosti a či sú splnené zákonné predpoklady na vydanie platobného rozkazu.
  2. Vydanie platobného rozkazu
    Ak je návrh v poriadku, súd vydá platobný rozkaz, ktorým uloží dlžníkovi, aby do 15 dní
  • Zaplatil dlžnú sumu, alebo
  • Podal odpor, ak s nárokom nesúhlasí.
  1. Doručenie platobného rozkazu
    Platobný rozkaz musí byť dlžníkovi doručený do vlastných rúk. ďalšie vymáhanie je možné cez štandardné súdne konanie.
  2. Právoplatnosť platobného rozkazu
    Ak dlžník nepodá odpor v stanovenej lehote, platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť a stane sa vykonateľným. Veriteľ tak môže pristúpiť k exekúcii, ak dlžník nezaplatí dobrovoľne.

Význam a výhody platobného rozkazu

  • Rýchlosť konania – vydanie platobného rozkazu je podstatne rýchlejšie ako celý proces štandardného súdneho konania. Ak žalovaný dlžník nepodá voči platobného rozkazu odpor, platobný rozkaz má rovnakú silu ako rozsudok a žalobca (veriteľ) môže pristúpiť k exekúcii majetku dlžníka. 
  • Nízke náklady – Súdne poplatky sú v porovnaní s klasickým súdnym sporom nižšie.
  • Jednoduchosť – Proces podávania návrhu a vydania platobného rozkazu je jednoduchší, pretože súd vydá platobný rozkaz po splnení zákonných podmienok bez pojednávaní a bez vyjadrenia žalovaného. Ak dlžník nepodá odpor, žalobca získa právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu fakticky bez zdĺhavého súdneho konania.

 

Ostatné články